Бальзамін

БальзамінРід  нараховує понад 500 видів
однорічних і багаторічних
трав’янистих рослин сімейства
бальзамінових. Він має ще кілька ніжних назв: вогник, недотрога, вічноц…Бальзаміни — одні з найбільш стародавніх кімнатних рослин, завезені в Європу в 1596 році і вже більше чотирьох сторіч ростуть на підвіконниках. А походять вони із тропічних лісів Занзібара, зустрічаються також і в Східній Індії, а деякі їхні види ростуть у Середній Азії, де з корінь дістають жовто-червону фарбу (хну). Не тільки корінь, але і листки, і квіти виділяють жовтий сік, що замазує пальці.

Бальзаміни — однолітні і багаторічні рослини. Багаторічні види в наших умовах — кімнатні рослини, а однолітні ми можемо бачити на клумбах. Стебла рослин тендітні, гладкі, соковиті, гіллясті. Листя довжиною 8-12 см, овальні або ланцетні, зубчасті, на м’ясистих черешках, зелені або пурпурно-бронзові. Цвітуть бальзаміни дуже рясно майже цілий рік, квітки без запаху. Залежно від сорту можуть бути махровими і різного відтінку, крім голубого і чисто жовтого. Після запилення квітів бальзаміну утворяться м’ясисті зелені плоди, які швидко висихають і перетворюються в коробочку. Вартує тільки злегка до неї доторкнутися, як вона лопається, вистрілює досить великим насінням і скручує свої стулки досередини, тому в «народі» його називають недотрога. Бальзамін — тендітна рослина, іноді має потребу в опорі. Дорослі рослини щорічно обрізаються, регулярно прищипують молоді рослини — це стимулює появу нових пагінців, формування гарного куща з суцвіттями.

Інтенсивна селекція дозволила вивести безліч гібридів і сортів, у тому числі багаторічних рослин, що розрізняються по висоті, забарвленню, розміру і степеню махровості квітки. Серед бальзамінів особливо відомі такі декоративні види:

Більшість сучасних гібридів виведені від бальзаміну Валера (Impatiens walleriana). Сюди відносять Бальзамін султановидний (Impatiens Sultani) із зеленими стеблами і листям, Бальзамін Полотна (Impatiens Holstii)— із зеленим, зазвичай з коричнюватим відтінком листям і червонуватими стеблами, на кінцях яких розташовані досить великі одиночні квітки. Вони можуть бути простими і махровими найрізноманітнішого забарвлення.

Бальзамін Валера

Новогвінейські гібриди бальзаміну (Impatiens New Guinea), що виведені від бальзаміну Хокера (Impatiens Hawkeri),мають більші квітки, що розпускаються протягом всього року. Листя від бронзового до яскраво-зеленого кольору, іноді з жовтою серединою, перевершують по розмірах листя бальзаміну Валлера.

Новогвінейські гібриди бальзаміну

Бальзамін ніамейский (Impatiens niamniamensis) з надзвичайними квітками у формі квасолі – довговічний колекційний екземпляр. Його забарвлення буває червоного, рожевого відтінку або двоцвітне — червоно-жовте.

Бальзамін ніамейский

Бальзамін повсюдно можна бачити на вікнах квартир, шкіл, дитячих садках і інших установ.

Догляд за Бальзаміном

Місце розташування: бальзамін невибагливий до освітлення, але для гарного цвітіння необхідно кілька годин у день яскравого світла, але від пекучих променів краще приберегти. Добре підходить східне і західне вікно. У літній період можна виносити на відкрите повітря, але варто захистити рослину від прямих сонячних променів і опадів.

Температура: оптимальна температура повітря 20-22°C, узимку не нижче 15°C. При тривалому охолодженні листя обпадає.

Полив: у весняно-літній період бальзамін поливають регулярно і рясно, узимку полив зменшують, не допускаючи пересихання земляної грудки і застою води в піддоні.

Вологість повітря: якщо температура вище 20°C, потрібно обприскувати 2 рази на день, уникаючи потрапляння води на квітки. Для підвищення вологості повітря поставте горщик з рослиною на піддон з вологим гравієм. При низькій вологості квітки обпадають.

Підгодівля: підгодовувати треба бальзамін із травня по вересень кожні 15 днів половинною дозою мінерального добрива. Варто уникати надмірного внесення азотних добрив, що може спровокувати занадто сильний ріст і загальмувати утворення квіток.

Пересадження: відразу після покупки бальзамін пересаджують у тісний горщик, так можна стимулювати цвітіння. Бальзаміни невибагливий до ґрунту. Може рости майже в будь-якій живильній і пухкій землі. Згодом бальзаміни втрачають свою декоративність, і їх варто обновляти живцюванням кожні 2 роки.

Розмноження: розмножуються бальзаміни дуже легко — насіннями або живцюванням верхівок пагонів.

Навесні і влітку зрізують стебла довжиною 8-10 см, укореняють у воді або вологий пісок. Укорінюються черешки через 14-16 днів, а через 2-3 місяці молоді рослини розцвітають.

Насіння висівають у лютому-березні в тепличках або парниках. Проростають вони протягом 3-4 тижнів при температурі 23-25°C.

Шкідники: при занадто сухому повітрі бальзамін може уражатись павутинним кліщем (у міжвузлях на стеблах з’являється павутина, листя стає млявим та обпадає). Також небезпечна попелиця та білокрилки, які поселяються цілими колоніями. Рослина протерти мильною губкою і обмити під теплим душем. При сильному ураженні рослину обприскують 0,15% розчином актеліка ( 1-2 мл на літр води).

Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

w

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: